Uszyj to sam > Krawiectwo
 
 

Krawiectwo


Witam na mojej stronie internetowej poświęconej krawiectwu. Krawiectwo pojawiło się w cywilizacji praktycznie razem z jej powstaniem. Od najdawniejszych czasów ludzie trudnili się produkcją odzieży. Do wykonywania odzienia wykorzystywano najróżniejsze narzędzia. Zaczynano od bardzo prymitywnych sposób. Najpierw dziurkowano skórę, a następnie przez dziurki przeciągano specjalnie preparowaną trzcinę. Tak powstawały pierwsze szwy. Kolejne etapy w krawiectwie to wymyślenie igły i odpowiednio cienkiej nici oraz wynalezienie odpowiednich materiałów do wykonywania strojów. Następnie wymyślano kieszenie i guziki, powstały pierwsze paski i buty. W tym momencie rozwój krawiectwa zaczął się komplikować i można powiedzieć o początkach krawiectwa antycznego.

Zajmuję się krawiectwem dawnym od 10 lat. Wykonuję przede wszystkim stroje historyczne z czasów mody wiktoriańskiej. Można powiedzieć, że krawiectwo artystyczne to moje życiowe hobby, a wykonywanie strojów historycznych to dla mnie ogromna przyjemność, którą staram się dodatkowo połączyć z zarobkiem. Szycie odzieży historycznej przynosi mi wiele satysfakcji. Zawsze staram się jak najdokładniej odzwierciedlić moje produkcje. Specjalizuję się w produkcji gorsetów i tiurniur. Tiurniura i gorset to dość skomplikowane elementy bielizny kobiety.

O strojach z przeszłości można tak pisać w nieskończoność, bo historię mody można odtwarzać wstecz nieprzerwanie odkrywając ciągle to nowe drobiazgi cenne w szyciu odzieży minionych epok. Staram się zagłębiać w tę historię możliwie najdokładniej, poznaję tajniki mody średniowiecznej przeglądając zapiski kronikarzy podróżujących po całej europie. Sporo można się też dowiedzieć z witraży i malowideł. Zawsze gdy natrafiam na interesującą garderobę staram się odtworzyć ją w ramach rozrywki i hobby. Na specjalne zaproszenia wystawiam i prezentuję moją kolekcję.


 

 
 
Stroje Historyczne i Krawiectwo